A Duna vízhozamához képest - még alacsony vízállás esetén is - elenyésző mennyiségű szennyezőanyag jut a Dunába a talajvízzel az Óbudai Gázgyár területéről, ami a hígulás miatt már a part közelében sem mutatható ki - közölte a Pest Megyei Kormányhivatal pénteken az MTI-vel.
A kormányhivatal ezt azzal kapcsolatban közölte, hogy a Greenpeace pénteken közleményben tudatta: az Óbudai Gázgyár mellett vett mintákban rendkívül magas szennyezést mutattak a rákkeltő naftalinokból, valamint a mérgező policiklusos aromás szénhidrogénekből és a rákkeltő benzolból.
A Pest Megyei Kormányhivatal közleményében kiemelte: az Óbudai Gázgyár területén lakosságot ellátó vízbázis nincs, Budapest lakosságát ivóvízzel a Szentendrei, valamint a Csepel szigeti vízbázis kútjai látják el, így az eset Budapest lakosságának ivóvíz fogyasztását nem veszélyezteti. Biztonságos Budapest ivóvíz ellátása - szögezték le.
Hozzátették: az érintett Duna-szakaszon a környezetvédelmi hatóság az elmúlt években több alkalommal tartott helyszíni szemlét, a vizsgálatok pedig igazolták, hogy alacsony vízálláskor talajvíz szivárog a Dunába az egykori Óbudai Gázgyár területe felől.
A rendelkezésre álló eredmények alapján elmondható, hogy a Duna vízhozamához képest - még alacsony vízállás esetén is - a talajvízzel elenyésző mennyiségű szennyezőanyag jut be, ami a hígulás miatt már a part közelében sem mutatható ki - tették hozzá.
Mint írták, az egykori Óbudai Gázgyár területén feltárt talaj- és talajvízszennyezés kármentesítése jelenleg is folyamatban van. A kőszén alapú gázgyártás és a területen folytatott egyéb tevékenységek következtében keletkezett szennyezés vonatkozásában környezetvédelmi hatóságként - a kármentesítés tényfeltárási szakaszának lezárultát követően - beavatkozásra és a beavatkozás ideje alatti kármentesítési monitoring végzésére kötelezték jogerős döntésben az NKM Földgázszolgáltató Zrt.-t.
"A beavatkozás elvégzésének célja a szennyezett földtani közeg és felszín alatti víz kármentesítési célállapot határérték alá történő megtisztítása, ezáltal a szennyezőanyagok Dunába jutásának megszüntetése" - jegyezték meg.
A tájékoztatás szerint a Gázgyár utca 1-3. szám alatt elhelyezkedő Óbudai Gázgyárhoz tartozó Duna-szakaszon pénteken ellenőrzést tartottak a Pest Megyei Kormányhivatal Érdi Járási Hivatala Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztályának munkatársai és a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság szakemberei, valamint a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság Vízügyi Hatóságának munkatársai is. A hatóságok együttesen vizsgálják meg, hogy a szivárgás kapcsán szükséges-e további intézkedés.
A helyszíni ellenőrzés során akkreditált mintavételezés történt, amelyet a kormányhivatal érdi járási hivatalának akkreditált laboratóriuma fogja megvizsgálni. Emellett a Greenpeace által nyilvánosságra hozott eredményekről szóló teljes mérési jegyzőkönyvet bekérik és megvizsgálják.
- Átadták a Gyulai Várszínház nívódíjait
- PM: tovább csökken a kisvállalkozások adója
- Négy kategóriában lehet nevezni a versek seregszemléjére
- Eltávolíttatták a magyar feliratot a Székely Mikó Kollégiumról
- Oroszország a legfejlettebb Sz-300-as légvédelmi rendszereit adta Szíriának
(MTI)
0 Megjegyzések