Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Nőhet a filmszakmai közvetett támogatás mértéke

A Filmalap kezdeményezésére a jelenlegi 25 százalékról 30 százalékra nőhet a filmszakmai közvetett támogatás, vagyis az elszámolható filmgyártási költségek utáni adókedvezmény mértéke.
A javaslat célja, hogy a magyar filmipar megőrizze vezető pozícióját, tovább növelje versenyképességét az európai filmgyártásban. A megemelt állami támogatás a kisebb költségvetésű, magyar kultúrát, történelmet bemutató filmalkotások megvalósulását is elősegíti - olvasható a Magyar Nemzeti Filmalap hétfői közleményében.

Mint írják, a támogatás mértékének emelését az Európai Bizottság 2024. december 31-ig jóváhagyta, az erre vonatkozó törvényjavaslatot a kormány nevében Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes hétfőn nyújtotta be az Országgyűlésnek. A javaslat szerint a 30 százalékos adókedvezményt már azok a produkciók is igénybe vehetnék, amelyek július 10. után kezdték meg a forgatást.

A közlemény szerint Budapest az elmúlt években Európa egyik filmes központjává vált. A közvetett támogatás jelentős mértékben hozzájárul nem csupán a magyar filmipar fejlődéséhez, hanem a bruttó hazai termék (GDP) növekedéséhez, új munkahelyek létrejöttéhez és a kereslet növekedéséhez is. A filmes támogatási rendszer az egyetlen támogatási forma ma Magyarországon, amely működése révén kimutathatóan és már rövid távon profitot termel.

Magyarországon európai szinten kiemelkedően magas a filmipari hozzájárulása a GDP-hez. Az adókedvezmény bevezetése óta a filmipar teljes bevétele többszörösére nőtt. 2017-ben a közvetlen filmgyártási költség meghaladta a 108 milliárd forintot és a magyar filmeket is beleértve összesen 285 produkció forgott Magyarországon. Az elmúlt években más európai országok is sorra vezettek be a magyarországihoz hasonló támogatási rendszereket, látva annak gazdaságra és a filmgyártásra gyakorolt rendkívül pozitív hatását.

"A támogatáson túl Magyarország és Budapest vonzerejét a tapasztalt filmes szakembereink, a kiváló helyszínek és fejlett stúdióink adják. London után Budapest a legnépszerűbb forgatási helyszín Európában. A mostani változtatás célja, hogy tovább erősítsük a magyar filmipart és nemzetközi szinten megőrizzük az elmúlt években elért vezető pozíciónkat" - idézi Andy Vajna filmügyi kormánybiztost a közlemény.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések